British Council “İngilizcenin Geleceği: Küresel Perspektifler” kitabını yayınlıyor

Nigdeli

New member
Dillerin önemini hiç merak ettiniz mi? Hayatımızda her gün farklı dillerle karşılaşıyor ve kullanıyoruz. Farklı diller öğrenmek bilişimizi ve problem çözme becerilerimizi geliştirir. Peki bazı dilleri diğerlerinden daha popüler kılan faktörler nelerdir? Farklı dillerin bir bireyin yaşamının farklı evreleriyle (eğitim, istihdam, kişilik dahil) ne gibi bir ilişkisi vardır? Hiç yeni bir dil öğrenmeyi düşündün mü? Sizi neyin motive ettiğini düşünün?

Şimdi bu sorulara dünyanın en popüler dili olan İngilizce bağlamında tekrar bakalım. İngilizce dilinin dünyadaki işyerleri ve internet üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, İngilizce dilinin uygunluğuna ilişkin soru ortaya çıkmaktadır. 2006 yılı civarında, dillerin etkisini anlamanın savunucusu olan ünlü dilbilimci David Graddol, English Next adlı kitabında İngilizcenin küresel bir dil olarak düşüşünü öngördü. Onun argümanı, Asya, Amerika, Avrupa vb. yerlerde ekonomik merkezlerin ortaya çıkması nedeniyle daha fazla sayıda bölgesel ortak dilin ortaya çıkmasıdır.

HT, her zaman, her yerde kriket yakalamanın tek adresi olan Crick-it'i tanıtıyor. Şimdi keşfedin!

David Graddol'un tahminlerinden 15 yıl sonra, 2021'de British Council, Graddol'un tahminlerini ve İngilizce dilinin alaka düzeyini yansıtmak için küresel bir araştırma başlattı. Üç yıllık araştırma, 14 ülkeden öğretmenlerden, öğretmen eğitmenlerinden, işverenlerden, politika yapıcılardan ve politikayı etkileyen kişilerden görüşler topladı ve şu başlıklı bir kitapla sonuçlandı: “İngilizcenin Geleceği: Küresel Perspektifler”.

Graddol'un İngilizcenin geleceğine ilişkin tahminleri kısmen doğru. İngilizce dili, Graddol'un yayınlanmasından bu yana geçen yirmi yılda tahminlerin aksine popülerlik kazanırken, gelecekte çok dilli bir gerçeklikte diğer dillerin yanında önemi de artacaktır. Bugün, talep gören bir dil olarak konumu, teknoloji (bilgisayar programlama dahil), yüksek öğrenim (çoğu araştırma yalnızca İngilizce olarak yayınlanmıştır) ve sosyal medya iletişiminde oynadığı önemli rol sayesinde daha da güçlenmektedir. Bugün İngilizce, 1,5 milyardan fazla kişinin konuştuğu küresel ortak dildir. Ethnologue verilerine göre bunu Mandarin Çincesi (1,1 milyar) ve Hintçe (600 milyon kişi) takip ediyor. Graddol, bölgesel ekonomik merkezlerin yükselişini ve yerel ortak dilin tanıtılacağını öngörmekte haklı olsa da, İngilizce son yıllarda yaygın olarak kabul edilen bir iş dili haline geldi.

Alison Barrett MBE, Hindistan Direktörü, British Council, söz konusu, “İngilizce öğretme, öğrenme ve değerlendirme konusunda uzman olan British Council, en ileri ve bütünleştirici yöntemleri kullanıyor. Bu sadece akademik, profesyonel ve sosyal fırsatları arttırmakla kalmıyor, aynı zamanda gençlerin giderek çok dilli ve küreselleşen bir dünyaya aktif olarak katılmalarını sağlıyor.” Hem yerel hem de küresel bağlamlarda derin bir araştırma ve pedagoji anlayışıyla çalışıyoruz. Çok dilli eğitim sistemlerinde İngilizce öğrenme sonuçlarını iyileştirmek. “İngilizcenin Geleceği” yayını, dünya çapındaki ortaklardan, düşünce liderlerinden, öğretmenlerden ve öğrencilerden İngilizcenin geleceğine ilişkin geniş kapsamlı ve farklı bakış açılarını paylaşıyor.”

Kitaptan bazı temel görüşlere ve çıkarımlara bakalım:

1. İş İngilizcesi
Politika yapıcılar, İngilizcenin bugünkü rolünü ve yarının İngilizcesinin eğilimlerini anlamak ve politika ve yaklaşımların her yerdeki insanların ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmak için ulusal, bölgesel ve küresel düzeydeki paydaşlarla sürekli çalışmalıdır. Buna, gençlerin, işverenlerin iş dünyasına girmek için ihtiyaç duyduğu dil becerilerine sahip olmalarını sağlamak için işverenlerle birlikte çalışmak da dahildir. Bunu başarmak için tüm taraflar, istihdam değerlendirme uygulamalarının uygun ve ilgili olmasını sağlamak amacıyla birlikte çalışmalıdır.

2. Çok dilli bir dünyada İngilizce
İngilizce, farklı İngilizce dilleri de dahil olmak üzere dünya çapında farklı bağlamlarda farklı şekillerde kullanılmaktadır. Kendi bölgelerinde İngilizcenin nasıl kullanıldığını anlayan politika yapıcılar, iletişimin kendi bağlamlarına en uygun şekilde gelişmesini sağlayabilirler. Çok dilliliğin teşvik edilmesi, kültürel zenginliğin korunması ve geliştirilmesi açısından önemlidir. Dilin eğitim politikasında uygulanması karmaşıktır. Öğrencilerin ve toplulukların yararına toplumsal fikir birliğini, dikkatli düşünmeyi ve planlamayı gerektirir.

3. Öğrenme sisteminde İngilizce
Bir eğitim dili olarak İngilizce, özellikle önemli miktarda araştırma materyalinin yalnızca İngilizce olarak yayınlanabildiği yüksek öğrenimde güçlü öğrenme fırsatları sağlayabilir. Ancak araştırmalar, ilköğretim ve ilköğretim yıllarının öğrencinin ana dili dışında bir dilde öğretilmesinin öğrenmeyi engelleyebileceğini veya geciktirebileceğini göstermiştir. İngilizcenin nerede ve ne zaman eğitim dili olarak tanıtılacağına dikkat edilmesi ve branş öğretmenlerinin kendi İngilizce dil becerilerini geliştirmeleri için destek almalarının sağlanması gerekmektedir.

4. Özel sektörde İngilizce
Kamu eğitim sisteminin yanı sıra, işgücü piyasasına giren gençlere işle ilgili becerilerin öğretilmesine odaklanan paralel bir eğitim sistemi de bulunmaktadır. İngilizce öğretimi ve öğreniminde kamu ve özel sektör arasında daha fazla işbirliği her iki sektörün de gelişmesine katkıda bulunabilir ve teşvik edilmeli ve etkinleştirilmelidir.

5. İngilizce ve Teknoloji
Teknolojinin yakın zamanda öğretmen ihtiyacının yerini alması pek mümkün görünmüyor. Teknolojiye erişimi olanlar için yapay zeka, öğretmeyi, öğrenmeyi ve değerlendirmeyi iyileştirme potansiyeline sahiptir. Ancak teknolojiye erişimi olmayan birçok öğrenci için alternatif çözümlerin bulunması gerekmektedir. Öğretmen hazırlama ve sürekli mesleki gelişim, sınıfta teknolojinin etkili kullanımına yönelik eğitimi içerir.

“İngilizcenin Geleceği: Küresel Perspektifler” kitabına buradan ulaşabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu ürün marka adına HT Brand Studio tarafından üretilmiştir.